Dunajská Streda

V Podunajské nížině, v srdci Žitného ostrova se rozprostírá město Dunajská Streda s téměř 23 000 obyvateli. Město leží v nadmořské výšce 118 m n.m. a tato oblast je jednou z nejteplejších oblastí celého Slovenska. Svým návštěvníkům poskytuje Dunajská Streda spoustu možností, jak trávit volný čas. Čeká vás tu aktivní dovolená plná turistických procházek, cyklistických výletů, objevování kulturních památek nebo si můžete jen tak odpočinout v oblíbeném aquaparku s termální vodou.

Trochu historie

Dunajská Streda má skuteně bohatou historii. Nejstarší nalezené historické artefakty pocházejí až z doby kamenné a bronzové. O Dunajské Stredě jako samostatném městě se však našly písemné zmínky až z roku 1250.

Vzhled města se v porovnání s minulostí téměř úplně změnil. Během vrtných prací byla objevena léčivá termální voda. V roce 1973 byl odevzdán do užívání první termální bazén, čímž se začala psát nová historie lázeňského města a rozvíjel se cestovní ruch. Dnes je Dunajská Streda moderním a turisticky vyhledávaným městem.

Kultura a historické památky

Pokud máte rádi historii, centrum Dunajské Stredy vám nabízí několik pamětihodností.
Najdete zde římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Původně to byl gotický kostel, zasvěcený svatému Jiří. Podle několika pramenů byl postaven v poslední třetině 14. století. Za zmínku stojí i Žlutý letohrádek, postavený v barokním duchu a později, na začátku 19. století přestavěný do klasicistního slohu.

Historické památky jako Synagoga nebo Bílý letohrádek si už neprohlédnete, protože byly zbourány. Na místě Synagogy dnes stojí památník, který připomíná někdejší židovskou část města, odkud během druhé světové války odvedli téměř tři tisíce židovských obětí. Nachází se zde i židovský a vojenský hřbitov.

Každý rok v září se zde koná tradiční žitnoostrovský jarmark a mnoho doprovodných akcí a koncertů.

Turistické zajímavosti

V Dunajské Stredě můžete navštívit i muzeum, které sídlí ve Žlutém letohrádku. Ve městě se nachází i galerie. Dunajská Streda je však zejména lázeňské město s termálními léčivými prameny. Ročně navštíví mnoho turistů místní Thermalpark Dunajská Streda, kde mají návštěvníci k dispozici 8 bazénů. Děti se zde mohou vyřádit ve dvou dětských bazénech. Součástí krásného areálu jsou i krásné parky, minigolf, volejbalové hřiště i tenisové kurty. Nachází se zde i přírodní jezero, které můžete využít k romantické plavbě na loďkách.